Serverivalik – kapike nurgas või pilveke taevas?

Pea iga ettevõte on seisnud serveri soetamise eel küsimusega, kuhu varundada tulevane infotulv koos dokumentide, meilide, firmasiseste süsteemide ja muu kraamiga, mis paberkujul nõuaks pilvelõhkuja suurust arhiivi. Eks ikka kuhugi kappi koos IT-poisiga. Aga saab ka teisiti!

Kontoris arvuti taga klõbistades ei mõtle keegi serverist ega sellest, mis aitab kogu infotehnoloogilist süsteemi üleval hoida… nii kaua kuni see totaalselt alt veab!
Serverarvuti ühendab omavahel arvutid ja muud elektroonilised seadmed (võimaluse printida auto- või kassipilte salaja maja kaugeimasse printerisse) ning hoiab endas kogu info, mida ettevõttes luuakse. Serveri abil jookseb meile poes ekraanile arve, saame hotellis teha check-ini, lugeda internetist uudiseid ja palju miljonit muud. Ei öelda asjata, et kui IT peaks ühel päeval alt vedama, lõpetaks maakera pöörlemise.

Seega on igati loogiline, et igal ettevõttel peab olema serveritoakene, mis on tohutult turvaline ja varga-, loodusjõudude-, tule-, vee- ja lollikindel ning loomulikult täis esmaklassilist tehnikat.

Aga kas tõesti peab? On veel üks lahendus: osta serveriteenust ehk omada virtuaalserverit.

Mis seal vahet?

Pilveserveri puhul puudub ettevõttel vajadus muretseda tehnika ja eraldi tuba, kus andmeid varundada – selle eest vastutab juba pilveserveri pakkuja.

Lihtsalt öeldes: ettevõte maksab igas kuus kindla summa ning kogu tema süsteem seisab turvaliselt kellegi teise kaitsva tiiva all. See tähendab, et pilveserveri teenusepakkuja omab suurt ja turvalist ruumi, kus on viimase peal tehnika, mida hoitakse sobilikel tingimustel (konditsioneeritud, tolmuvaba, puhas, püsiv temperatuur, gaasiga kustutamine, mehitatud valve ja valvekaamerad, katkematu toide, diiselgeneraatorid jne). Pilveserveri puhul jäävad eelmainitud kulud (elektriarvest rääkimata!) ettevõttel automaatselt ära.

No aga veel?

Kvaliteetset pilveserverit pakkuvad IT-ettevõtted peavad tagama ka väga kiire ja stabiilse interneti ja võimalikult turvalise võrgu (PRO IT-l on kasutusel parimad Cisco võrgu tooted  ning kõik seadmed nagu näiteks ruuterid, tulemüürid, switchid on dubleeritud, samuti nagu ka serverid, kettad, kontrollerid, mis on dubleeritud vähemalt kahekordselt).

Üks suurimaid argumente on seejuures ärikriitilisus ehk siis kui suurt kahju oled nõus kandma juhul, kui ettevõtte oma kapiserver viskab kettad püsti. Sellise probleemi tavapärane taastamisaeg – isegi, kui sulle lubatakse tööajaks paar tundi – kipub olema minimaalselt üks päev, halvemal juhul võtab uue serveri soetamine, transport ja info taastamine mitu päeva + tööraha + uued vajalikud vidinad.

Kui palju võib sinu ettevõtte selle ajaga kaotada raha, kliente, närve, et kapiserveri valik end ära tasuks?

Aga katastroof võib juhtuda ka pilveserveril!

Võib! Aga pilveserveri teenusepakkujal (kui ta on vähekegi tõsiseltvõetav) peab olema kõik duublis ehk siis häda korral võtab kaotatud meeskonnaliikme töö kiirelt üle tema kaksikvend. Serveri surma ehk downtime aeg, mis sisaldab töökohustuste ülevõtmist, on pilveserveri puhul umbes minut. Mitu müüki jääks sul minutiga tegemata?

Kuid sellega pilveserveri boonused ei piirdu. Lisaks ühekordse massiivse väljamineku kaotamisele tehnika eest, ei pea ettevõte järjepidevalt uuendama ja ostma litsentse ning omakorda nende uuendusi (subscription). Pilveserveri puhul on sul olemas kogu aeg vajaliku tarkvara viimane versioon, selle eest muretseb juba teenusepakkuja ning see ei nõua sulle lisakulusid.
Ja kui mahtu on juurde vaja, siis pole sul vaja kihutada patsiga poiss ketta järele ja panna seda kappi putitama, vaid piisab mahu suurendamise soovist teenusepakkujale.

Kus siis konks on?

Igal juhul peab ettevõttel olema korralik internet, et andmetele 24/7 ligi pääseda (soovitavalt 100/ 100 mbit, minimaalselt 30/30 mbiti interneti kiirust). Ja kui see peakski alt vedama, siis saab ehitada üles varuinternetiühenduse, mis on küll aeglasem, aga aitab hädajuhul kuni põhiühendus taastatakse.
Teine põhiline murekoht võib ettevõttele olla usaldusväärsus. Kas mu andmed püsivad ikka turvaliselt? Aga kui midagi ikkagi juhtub? Alati saab andmeid varundada mitmesse erinevatesse kohtadesse, sealhulgas ka ettevõtte enda territooriumile.

Siiski omab korralikku ja kvaliteetset pilveserverit pakkuv ettevõte igal juhul turvalisemat serverit kui firma oma kapikeses.

„Olgu! Aga ma teen selle vägeva ja üliturvatud serveri ise!“
Kui sul on võimalus rohkem raha kulutada, ole lahke. Kui aga ei taha ja soovid ikkagi oma, siis on variant vana hea oma kapiserverike. Kokkuvõttes on enda väike serveriruum viie aasta baasil tõesti pisut soodsam, kuid tehnika vajab järjepidevat uuendamist (muide – emaplaadi purunemisel tuleb hankida täiesti uus server), mistõttu ettevõttel, kes plaanib pikki edukaid aastaid tegutseda ega saa lubada serveritõrkeid, tasub mõelda pigem pilveserverile.

Kui soovite täpsemat informatsiooni pilveserverite kohta siis palun helistage mulle.

Hannes Mulla
5056 800
PRO IT OÜ