Kuidas ära tunda petukirju: 6 märki, mis annavad aimu

Petukirjad ehk Õngitsuskirjad on muutunud üha levinumaks, mistõttu on väga oluline teada, kuidas eristada ehtsaid kirju petukirjadest. Siin on mõned asjad, mida peaksite tähele panema, kui kahtlustate, et olete saanud petukirja.

  1. Tundmatu saatja – Kui saadetud kirja saatja ei ole sulle tuttav, siis tasub olla ettevaatlik. Enamikul juhtudel võib see olla märk petukirjast.
  2. Ebaloogilised või valeandmed – Kui kirjas on midagi ebatavalist või ebaloogilist, nagu näiteks valesti kirjutatud sõnad või lausestruktuur, siis võib see olla märk petukirjast. Samuti võib petukirjas olla valeandmeid, nagu näiteks valesti kirjutatud nimi või vale e-posti aadress.
  3. Käskiv toon – Petukirjades võib sageli olla käskiv toon, kus kirja saatja palub sul midagi kohe tegema hakata või rõhutab, et tegemist on viimase võimalusega midagi saavutada.
  4. Kahtlased manused – Kui kirjas on kahtlased manused, siis tasub olla väga ettevaatlik. Enamik petukirju sisaldavad viirusi või pahavara, mis võib su arvutit nakatada või su andmeid varastada.
  5. Paljud adressaadid – Kui kirja on saanud palju adressaate, siis võib see olla märk petukirjast. Enamik ehtsaid kirju on saadetud ainult ühele inimesele või mõnele inimesele.
  6. Ebaloogiline sisu – Kui kirja sisu ei ole seotud sinu igapäevase töö või eluga, siis võib see olla märk petukirjast. Näiteks võib petukiri sisaldada teavet võõrastest toodetest või teenustest, mida sa pole kunagi varem kuulnud.

Kui kahtlustad, et oled saanud petukirja, siis ära ava manuseid ega klõpsa linkidel, mis võivad viia sind kahtlastele veebilehtedele. Samuti võid proovida kontrollida kirja saatja aadressi ja otsida selle kohta teavet internetist. Kui oled ikka kahtleval seisukohal, siis tasub kirja saatjaga ühendust võtta ja küsida täiendavat teavet. Ära kunagi jaga isiklikku teavet või raha petukirjade saatjatega, sest see võib kaasa tuua palju probleeme.

Kokkuvõttes, petukirjade tuvastamine võib olla keeruline, kuid järgides ülaltoodud nõu on võimalik neid siiski tuvastada.