Alustava ettevõtte enamlevinumad IT küsimused

Sul on geniaalne idee ja äriplaan, mis on jõudnud firma loomise tasandile. Nüüd oleks vaja veel kogu IT-lahenduste pool läbi mõelda. Tundub liiga keeruline? Teeme Sulle kõik lihtsaks ja selgeks.

Alusta domeeni registreerimisega
Ettevõtte kodulehe ülesse panemine eeldab domeeni nime ehk veebiaadressi, kust Su koduleht leitav on. Kui Su ettevõtte nimi on Magusad Maasikad, siis ilmselt saab selleks olema www.magusadmaasikad.ee, mida inimestel on lihtne meelde jätta.

Kust ja kuidas saab domeeni?
Domeeni saab registreerida registripidajate juures, kellest tuntuimad on zone.ee ning veebimajutus.ee. Nende juures saad kohe ka kontrollida, kas antud domeen on vaba. Kõikide registripidajatega saad tutvuda Eesti Interneti SA lehel.

Domeeni registreerides on mõistlik sama teenusepakkuja juures kohe ka oma koduleht majutada ehk nende serverisse koduleht ülesse panna. See tähendab piltlikult seda, et kui domeen on kurb üüriline oma saja kohvriga (infopagas), siis veebimajutus on kodu, kuhu hr Domeen saab sisse kolida.

Server teeb töötamise mugavaks
Tehniliselt on server töökindel ja turvaline arvuti, kus ettevõte saab hoida enda programme ja dokumente (raamatupidamine, meilid, failid, programmid, arvutite varukoopiad jne). Kui vanasti tähendas server füüsilisi seadmeid ja juhtmeid Sinu kontori nurgas, siis tänapäeval on enamlevinumad pilveserverid. Mis tähendab, et füüsiliselt ei ole Sul ühtegi seadet, vaid kõik Sinu failid on teenusepakkuja serveris ning Sina ja kõik töötajad pääsevad neile läbi turvalise internetiühenduse ligi. Loe veel serverite ja pilveserverite eelistest ja erinevustest.

Lisaks võimaldab server Sul kasutada võrguüleseid lahendusi, nt võrguprinterid. See tähendab, et näiteks printimiseks Sa ei pea arvutile torkama taha printerijuhet, vaid saad seda teha läbi võrgu.

Hea serverihaldaja teeb igal öösel Sinu andmetest varukoopiaid, et midagi kaduma ei läheks.

Server vs väline kõvaketas
Tihti küsitakse, kas väikese ettevõtte puhul ei oleks serverile alternatiiv väline kõvaketas. On aga mitte kõige parem lahendus. Kui arvuti läheb katki või see varastatakse ära, siis on kogu Su info läinud. Sama oht varitseb kõvaketast.

Igal öösel tuleks teha Su ettevõtte failidest varukoopiad, et andmed oleksid maksimaalselt hoitud. Mõtle nüüd reaalselt, kas Sul endal on seda järjekindlust, et seda ise iga päev teha või oleks mugavam kui see automaatselt ära tehakse?

Kui Sul on rohkem kui viis inimest töövõrgus, siis tasub serverisse investeerimine igal juhul ära. Selle hinna ja turvalisuse suhe on niivõrd hea, et kõvakettaga mässamine tundub lausa röögatult kallis.

Ettevõtte nimega e-postiaadressid
Domeeni registreerides saad luua ka e-postiaadressid nimi.perenimi@magusadmaasikad.ee, millega lood usaldust nii klientide kui partnerite silmis. Mida arvata ettevõttest, kelle aadress lõpeb @hot.ee-ga? Ilmselt pole neil mõnikümmend eurot oma domeeni jaoks ja soovi olla professionaalsed.

Mugavamaks ja turvalisemaks lahenduseks on kõikide emailide jaoks kasutada Microsoft Exchange lahendust. Nii on Su kontaktid, e-mailid ja kalender ühes kohas koos ja sünkroniseeritud kõikide seadmetega (telefon, tahvelarvuti, süle- ja lauaarvuti) ning pahavara eest kaitstud. Microsoft Exchange seadistamiseks soovitame  pöörduda teenusepakkuja poole, kes Sind selles osas abistab.

Arvutite valimine töötajatele
Eelista äriklassi arvuteid, mille eluiga on keskmiselt viis aastat.

  • Head brändid on nt Lenovo, Dell, Fujitsu
  • Jälgi, et oleks vähemalt kolm aastat garantiid
  • Eelista SSD tüüpi kõvaketast (al 120 GB mahuga), mis on töökindlam ja oluliselt kiirem kui vana pöörlev kõvaketas
  • Vali i3 või i5 protsessor, 6. generatsioon. 6 generatsioon tähendab, et number i taga hakkab 6-ga näiteks: Core i5 6200U
  • Eelista 8 GB mälu, eriti kui ostad arvuti perspektiiviga 5 aastaks

Kindlasti ei ole Mac’id kõige paremad arvutid. Windowsi äriklassi arvutid on tänapäeval piisavalt head ja täidavad kõik Su soovid. Mac’ide eelis tekib ainult teatud spetsiifilistes ametites (nt kujundajad).

Kas arvutid osta või rentida? Rentida on mõistlik, kui on palju arvuteid ja kui pole võimalik kohe suurt investeeringut teha.
+ Pärast rendiperioodi lõppu ei jää Sulle kätte vanad arvutid ja saad need vahetada uute vastu.
– Pikas perspektiivis maksad rentides rohkem, kui arvutid kohe välja ostes.

Seadistamine ja igapäevane hooldus
Su arvutid ja server vajavad seadistamist ja hooldust. Punkt. Sinu info ja materjalid on kullahinnaga ning need peavad olema kättesaadavad ja hästi hoitud. Professionaalne IT-hooldus peab hoidma Sinu kõige kallimal varal pilku peal 24/7, ennetades probleeme ja vältimaks katastroofe.

IT-hoolduse teostamiseks on kaks varianti – patsiga poisi palkamine, kellele tuleb maksta kõiki makse ja kokkuvõttes küllalt suurt summat. Teine – IT-firma, kellele maksad igakuist püsitasu.

Kokkuvõttes soovitame julgelt konsulteerida IT-firmaga, kes annab Sulle hea meelega nõu ja aitavad läbi närida juhtmete, koodide ja pilvekeste virrvarrist. Kui keegi teine muretseb nende küsimuste eest, jääb Sul rohkem aega, et kühveldada kokku rahamägesid ning teha tööd, mida päriselt armastad.

Hannes Mulla
+372 50 56 800